Vsetínský filmový maraton 2021 s Emirem Hadžihafizbegovićem

24. 8. 2021

Přehlídka současného bosensko-hercegovského filmu proběhne od pátku do neděle 27.–29. 8. 2021 ve vsetínském kině Vatra. Program je zaměřen na aktuální kinematografii Bosny a Hercegoviny, přinese také několik filmových lahůdek z minulosti. Hostem festivalu bude dnes patrně nejpopulárnější bosensko-hercegovský herec Emir Hadžihafizbegović, který oslaví týden před zahájením přehlídky šedesátiny. Filmoví fanoušci budou moci zhlédnout celkem 14 snímků, přeložených a otitulkovaných speciálně pro tuto přehlídku.

Páteční i sobotní podvečery a večery jsou vyhrazeny pro filmy s Emirem Hadžihafizbegovićem v hlavní roli. Tento herec hrál ve spoustě filmů oceněných na významných světových filmových festivalech. Sám je také držitelem Zlatého lva za hlavní mužskou roli z festivalu v Benátkách. První setkání s ním zprostředkuje novinka významného bosenského režiséra Pjera Žallici nazvaná Vzpamatuj se, babo!, před jehož projekcí proběhne slavnostní zahájení festivalu za účasti Emira Hadžihafizbegoviće a velvyslankyně Bosny a Hercegoviny J. E. Martiny Mlinarević.

V rámci medailonku Emira Hadžihafizbegoviće nabídne přehlídka také komedii Hraniční hlídka Rajka Grliće, která má v post-jugoslávském prostoru status kultovního filmu a českým divákům možná připomene Tankový prapor či Černé barony. Emir Hadžihafizbegović bude dále k vidění ve dvou filmech režisérky Ines Tanović Náš každodenní příběh a Syn, které jsou sondou do života v současné Bosně. Mezi programové vrcholy budou patřit filmy Armin a Žába. Oba získaly mnoho ocenění na významných evropských filmových festivalech.

Rozpad Jugoslávie v první polovině devadesátých let provázela nebývale krutá válka. Bosna a Hercegovina je zemí, která byla touto válkou zasažena zdaleka nejvíce. Není proto divu, že se toto téma dodnes promítá do tamější kinematografie. Od přímé reflexe válečných událostí se bosensko-hercegovští filmaři posunuli v posledních letech k zobrazování toho, jak válka ovlivňuje život lidí v současnosti, ale také k pátrání po důvodech, které k válce vedly. Tato témata se samozřejmě prolínají programem aktuálního Vsetínského filmového maratonu.

O tom, co se dělo v Jugoslávii před válkou či na jejím počátku jsou filmy Hraniční hlídka, Cirkus Columbia a Vzpamatuj se, babo!. To, že se tyto tři snímky dají žánrově řadit ke komediím, svědčí o tom, že filmaři, jejichž životy válka také různým způsobem poznamenala, již dokázali přistoupit k zobrazení událostí jež předcházely válce s patřičným nadhledem nezatíženým nacionalistickými předsudky. Právě tyto tři filmy společně s filmem Tisícovka, která naplňuje tradici komedie „kusturicovského“ typu, mají potenciál nadchnout nejširší vrstvy publika.

Hlavním partnerem Vsetínského filmového maratonu, který pořádá Filmový klub ve Vsetíně, je společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podporuje město Vsetín a firmy z regionu. Aktuální informace o přehlídce včetně kompletního programu nabízí stránky festivalu.

Vsetínský filmový maraton 2021, Vsetín – kino Vatra, 27.–29. 8. 2021