Návštěvníci 49. LFŠ poslali do kin Mamacruz. 50. ročník otevře své brány 26. 7. 2024

7. 8. 2023

Na 49. Letní filmové škole se vystřídalo 4500 akreditovaných návštěvníků, v rámci balíčků se prodalo dalších 3140 vstupenek. Filmovku podpořilo 26 mecenášů. Festival byl od soboty do pondělí vyprodaný. Na programu bylo 180 filmů ve 189 projekcích, 35 VR projekcí, 93 položek odborného programu, 68 doprovodných akcí a 10 akcí v rámci Industry programu. Asociace českých filmových klubů, hlavní pořadatel Letní filmové školy, udělila 6 výročních cen. 

Jako první převzal z rukou ředitelky festivalu Radany Korené a ředitele ostravského studia České televize Miroslava Karase Výroční cenu Asociace českých filmových klubů chorvatský režisér Rajko Grlić, a to za propojení s českým filmovým prostředím během studií na FAMU a za rozmanitou filmografii, která prostřednictvím tragikomedií a dramat dovedně analyzuje specifika života v jugoslávském prostoru.

Ivan Trojan převzal pod patronací města Uherské Hradiště Výroční cenu Asociace českých filmových klubů za ojedinělou hereckou všestrannost a dlouhou řadu pozoruhodných hereckých výkonů, v nichž se nebojí odhalovat i extrémní polohy lidské povahy. „Dostávám tohle ocenění od lidí, kteří filmu rozumí a dýchají pro něj. Děkuju všem divákům za podporu, kterou od nich cítím a Dejvickému divadlu, kterému jsem vděčný za to, kde jsem,“ řekl Trojan naplněnému kinosálu.

Filipínský režisér Lav Diaz si odvezl Výroční cenu AČFK za absolutní výjimečnost v rámci současného uměleckého filmu a za solitérní a hluboce originální filmy zkoumající minulost i současnost rodných Filipín prostřednictvím extrémně dlouhých stopáží simulujících pomalé plynutí času. „Není to záměr tvořit dlouhé filmy. Zároveň to taky není ten takzvaný hollywoodský standard, kde je dvouhodinovka orientovaná na trh. Já se chci na rozdíl od nich držet vlastních podmínek,“ řekl režisér. „Když se pustím do dlouhého filmu, beru to jako závazek. Zda film bude dvouhodinový nebo jedenáctihodinový, se rozhoduji během natáčení, ovlivňuje mě místo a emoce, které z něj vyzařují,“ dodal.

Slovenský režisér Miloslav Luther získal ocenění za mistrovské vykreslování tématu boje člověka s mocí či mocnostmi, za množství výrazných filmových a televizních literární adaptací a především za lidskost, nezlomný charakter a starost o osud slovenské národní kinematografie. „Děkuji filmovým klubům v Česku i na Slovensku, jejichž práce si velmi vážím. Myslím si a vnímám to tak, že toto ocenění z mých filmů dělá filmy nadčasové, a to je pro mě nejvyšší pocta,“ uvedl Luther.

Jitka Donátová a Roman Marčák si z Hradiště odvezli Výroční cenu AČFK, která jim byla z rukou hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše udělena za dlouholetou práci pro Filmový klub v Pardubicích. „Část ceny věnujeme těm, co pardubický klub v roce 1963 zakládali a dnes už tu bohužel nejsou,“ řekl Marčák. „Udělování bývá sentimentální, protože klubisti jsou srdcaři. Do klubů otiskují sami sebe,“ podotkla Korená s tím, že pardubický klub je zvláštní tím, že jako jediný sídlí v multiplexu, čímž v Česku vyniká. „Jsem nadšená, tohle je pro mě klubový Oscar,“ glosovala oceněná Donátová. AČFK oceňuje své významné členy každoročně právě na LFŠ.

Hosty Letní filmové školy byli také Fernando Guzzoni, José Arroyo, Tibor Bánóczki, Sarolta Szabóová, Monika Maslońová, Riet de Prinsová, Anna Jadowská, Robert Hloz, Matěj Hádek, Andrea Mohylová, Jan Kallista, Judit Pecháček, Ivo Bystřičan, Albert Hospodářský, Michal Blaško, Denis Šafařík, Tomáš Klein, David Jařab, Mariana Čengel Solčanská, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar, Simona Peková, Matěj Chlupáček, Eliška Křenková, Miro Šifra, Maja Hamplová a další.

V sekci LFŠ uvádí vyhrála španělská tragikomedie o pozdním sexuálním probuzení Mamacruz. Film uvede Asociace českých filmových klubů do kinodistribuce v lednu 2024.

Ozvěny 49. Letní filmové školy proběhnou v pražském kině Aero od 25. do 28. srpna. Na programu bude Leopardí žena, White Plastic Sky, Sudá a lichá, Dotek zenu a Mluv s ní.

“Mám velkou radost, že na Letní filmovou školu přijelo opět velké množství návštěvníků, že se do festivalového dění zapojilo mnoho obyvatel města a regionu a že všichni společně vytvořili skvělou atmosféru. Pro nás organizátory je to největší poděkování za naši celoroční práci. Jsem přesvědčená o tom, že Filmovka letos definitivně dokázala, že je stabilní a oblíbenou akcí, a moc se těším na 50. ročník, který bude jistě výjimečný,“ řekla ředitelka festivalu Radana Korená.

Děkujeme všem, kteří se letošní Filmovky zúčastnili, a zveme vás na jubilejní 50. ročník, který odstartuje 26. července 2024.