Blíží se Letní filmová škola

17. 7. 2023

Uprostřed prázdnin opět ožije centrum Slovácka významnou kulturní událostí. 49. ročník Letní filmové školy proběhne od 28. července do 3. srpna a přivítá tisíce příznivců domácí i světové kinematografie.

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká kinematografie opět dočkala výpravné sci-fi s originálním a silným nápadem,“ láká diváky dramaturg Jaroslav Sedláček. Film na festivalu uvedou režisér Robert Hloz, herci Andrea Mohylová a Matěj Hádej a producent Jan Kallista.

Slavnostní zakončení festivalu obstará projekce filmu Úsvit s delegací ve složení režisér Matěj Chlupáček, herečka Eliška Křenková a producentka Maja Hamplová. Výpravné detektivní drama je zasazeno do roku 1937 a slibuje vizuálně precizní podívanou.

Program Asociace českých filmových klubů

Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů své ceny letos udělí herci Ivanu Trojanovi a režisérům Lavu Diazovi, Miloslavu Lutherovi a Rajku Grlićovi. AČFK ocení i práci dalších klubistů. „Mám velkou radost, že na letošní LFŠ předáme Výroční cenu AČFK hned dvěma skvělým klubistům Jitce Donátové a Romanu Marčákovi z FK v Pardubicích za jejich dlouholetou péči o tento filmový klub, který promítá nestandardně v multiplexu, kde se mu ale pořád daří moc dobře. A tak se moc těšíme, až jim všichni společně velkým potleskem v kině Hvězda poděkujeme, protože si to skutečně zaslouží,“ říká ředitelka Letní filmové školy a předsedkyně Rady AČFK Radana Korená.

AČFK představuje na festivalu každoročně i svoji distribuční činnost. Mimořádně krásnou, byť zneklidňující vizi dystopické budoucnosti White Plastic Sky uvede osobně režisérská dvojice Tibor Bánóczki a Sarolta Szabóová. Film bude mít v českých kinech premiéru 12. října. V sekci AČFK adieu budou mít diváci možnost rozloučit se se snímky, kterým končí distribuční monopol (Monsieur Chocolat, Frank, Rock’n Roll či Nick Cave: 20 000 dní na Zemi).

Posedmé na Letní filmové škole vyberou diváci v rámci sekce LFŠ uvádí film, který v lednu následujícího roku vstoupí do české distribuce. Letos budou mít na výběr z vtipné i dojemné španělské tragikomedie o pozdním sexuálním probuzení s názvem Mamacruz, která oslavuje sílu ženství a poukazuje na pokrytectví náboženských opresí, coming-of-age dramatu Delegace, jež konfrontuje osobní příběhy izraelských středoškoláků s tragickou historií židovských pogromů, a dánského psychologického dramatu Kodaň neexistuje, které je stylizovanou a emocionálně hutnou studií jednoho partnerského vztahu.

Filmový program se i letos dělí do tří základních bloků Historie, Současnost a Česko/Slovensko, které jsou doplněny programem hostů a pořadatele LFŠ Asociace českých filmových klubů.

HISTORIE

Retrospektiva připomene tvorbu jedné z největších osobností klasické hollywoodské éry Howarda Hawkse, ve filmové čítance otočíme list na italský neorealismus. České němé filmy z přechodového období let 1918 až 1924 doprovodí virtuózní pianistka Maud Nelissen, berlínská cellistka Martina Bertoni, kytarista Black Tar Jesus, slovenská hudebnice Adela Mede i držitelé Českého lva Irena a Vojtěch Havlovi. Neznámým vojínem bude letos Jerzy Kawalerowicz a připomeneme příběh filmu Dotek zenu režiséra Kinga Hu, bez kterého by nikdy nevznikla třeba klasika Anga Leeho Tygr a drak.

SOUČASNOST

Sekce Ikona zaostří na španělského excentrika Pedra Almodóvara, stopy Terry Festivalis povedou do Brazílie, která nepřestává udivovat žánrovou variabilitou a provokativností svých filmů. Východní přísliby budou bouřlivé a revoluční. Půlnoční delikatesy naservírují italský brak pod názvem Trash a la Italiana, virtuální realita s tématem O těle a duši umožní intenzivní transformační zážitky.

ČESKO/SLOVENSKO

Ucho, Kočár do Vídně, Páni kluci, Už zase skáču přes kaluže. To je jen několik z dlouhého výčtu zásadních děl české kinematografie, pod jejichž scénáři je podepsaný Jan Procházka, jemuž bude věnována sekce Kdo, když ne… FAMU Films History přinese výběr nejzajímavějších studentských filmů období normalizace. Pozornost bude věnována i aktuálním studentským filmům, a to jak ze slovenských tak z českých škol. A chybět nebudou české a slovenské novinky s tvůrčími delegacemi.

Filmovka opět přinese pestrou paletu doprovodných akcí. Zdarma zahraje v sobotu 29. července na Masarykově náměstí Sto zvířat, na pódiu Kolejního nádvoří se vystřídají PSH, Vladimír Merta trio či David Koller. V kostele sv. Fr. Xaverského vystoupí komorní soubor Barocco sempre giovane. Divadlo Ungelt přiveze manžele Dykovy se Slepicí na zádech.

Akreditace, mecenášské balíčky, balíčky vstupenek i vstupenky na doprovodný program jsou v prodeji v akreditačním systému moje.lfs.cz. Přehled programových sekcí i doprovodných akcí najdete na lfs.cz. Svůj festivalový plán si můžete sestavit v denním programu.