Animovaný film Belle režiséra Mamoru Hosody vstupuje do kin

18. 3. 2022

Sedmý snímek Mamoru Hosody (Mirai, dívka z budoucnosti, Kluk ve světě příšer) vypráví příběh plaché dívky Suzu. Ta zahání smutek ze smrti matky ve virtuálním světě “U”, kde se každý může stát kýmkoliv chce. Suzu se mění v zpěvačku Belle a díky procítěným písním si brzo získává na síti popularitu. Její koncert naruší drak, zraněné a samotářské zvíře, a Suzu/Belle se rozhodne pátrat po jeho identitě. Společně se pak vydávají na cestu, která odhalí jejich skutečné já a osvobodí je od jejich strachů.

Předpremiéra filmu v brněnském kině Scala proběhne 21. března 2022. Slavnostní pražská premiéra s doprovodným programem se koná 23. března 2022 v kině Aero. Do kin jde film od 24. března 2022, a to v původním znění s titulky.

Mistr japonské animace Mamoru Hosoda již před lety deklaroval svou fascinaci starou francouzskou pohádkou Kráska a zvíře a ve svém sedmém filmu ji také převedl na plátno. Učinil tak ovšem zcela originálním a ryze současným způsobem. Příběh o dospívání v době sociálních sítí reflektuje hledání vlastní identity v konfrontaci se sebeobrazem, který člověk předkládá světu. Vyzrálý a komplexní snímek propojuje hluboké sdělení s fascinujícím vizuálním stylem a výrazným hudebním doprovodem. Při svém premiérovém uvedení na filmovém festivalu v Cannes si vysloužil čtrnáctiminutový potlesk ve stoje.

Belle je film, o kterém jsem vždycky snil a teď jsem byl konečně díky úspěchu svých předchozích filmů schopen ho natočit. Najdete v něm romanci, akci i napětí, ale zabývám se v něm i hlubšími tématy jako život a smrt. Doufám, že divákům bude připadat i zábavný, protože takový byl můj záměr. Chci dodat odvahu dětem celého světa, aby oslavovaly svou budoucnost. Budou to totiž právě ony, kdo ji ve stále se proměňující společnosti ponesou na svých bedrech,” říká režisér Mamoru Hosoda. 

Japonské anime filmy jsou v českých kinech stále velmi nedostatkovým zbožím, a kromě ikonických děl Hajaa Mijazakiho (Cesta do fantazie, Můj soused Totoro) se v nich neobje­vují. My jsme jako distributor vstoupili na terra incognita v roce 2016, kdy jsme koupili Hosodovo anime Kluk ve světě příšer a následně jsme pokračovali i s jeho dalším opusem Mirai, dívka z budoucnosti,” doplňuje Jan Jílek, programový ředitel AČFK.