Semilský Fokus Fest po šesté

18. 9. 2019

Letošní šestý ročník Fokus Festu představí několik filmových sekcí, těšit se můžete na české premiéry s účastí tvůrců, v předpremiéře film Budiž světlo režiséra Marka Škopa, který vstupuje pod hlavičkou AČFK do distribuce 10. října, klasické filmy na 35 mm páse, retrospektivu Aki Kaurismäkiho i některé úspěšné současné dokumenty. V programu je zařazen i polský snímek Klér, který vzbudil na letošní Letní filmové škole obrovský divácký zájem a ohlas.

Festival se odehraje v Kině Jitřenka a Kulturním centru Golf 26. – 29. září a návštěvníci se stejně jako v předešlých ročnících mohou těšit na několik filmových sekcí doplněných o hudební program a filmové úvody. Letos pořadatelé pro diváky opět přichystali úspěšnou sekci českých premiér s účastí filmových tvůrců, ve které uvedou například Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula či nový film Národní třída, který byl natočen režisérem Štěpánem Altrichterem podle stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše.

Tradiční sekcí festivalu je retrospektiva jednoho z významných filmových režisérů, kterým letos bude Aki Kaurismäki. Další z již tradičních sekcí festivalu budou klasické filmy na klasickém 35mm páse, např. provokativní rozdivočelá postmoderní féerie V žáru královské lásky, Návrat idiota s účastí režiséra filmu Saši Gedeona a zlomový film a křižácké drama Ingmara Bergmana Sedmá pečeť. Čtvrtou filmovou sekcí budou současné úspěšné dokumenty, kde se můžete těšit na intenzivní dokument švýcarského producenta a režiséra Christiana Freie Genesis 2.0 či Poslední autoportrét slovenského režiséra Marka Kuboše.

Jako každý rok nebude chybět ani hudební program, v pátek v Kulturním centru Golf vystoupí ikona odvážného, novátorského popu Lenka Dusilová a v sobotu v Café Jitro zahraje kapela Čáry života – projekt melancholického písničkáře Jana Boroše, který za svou debutovou desku Stínítko získal cenu české hudební kritiky Apollo.

A dobrá zpráva nakonec – členové filmových klubů mohou na semináři uplatnit slevu.