Made in Poland 2021. Nejlepší polské filmy ve filmových klubech

9. 9. 2021

Již v polovině září dorazí do filmových klubů tři polské novinky. Filmy do Čech exkluzivně přináší projekt Made in Poland. Projekce těchto filmů ve dvanácti vybraných kinech jsou přístupné zdarma.

„Současná polská kinematografie patří k evropské špičce. Již třetí rok po sobě vybíráme tři snímky natolik kvalitní a různorodé, že si z nich vybere určitě každý. Promítat budeme od Sokolova po Kopřivnici, a to celkem 17 exkluzivních projekcí. Filmy totiž nejsou ve standardní české distribuci, tudíž je jinde a jindy nejspíš neuvidíte,” říká dramaturg projektu Petr Vlček. Film 25 let neviny byl uveden v předstihu už na 47. LFŠ v rámci sekce Východní přísliby.

Proč jít na Marjánky?
Debut Darii Woszek řeší ženské téma, a to velice originálním způsobem. Hlavní hrdinka Marie se zde po svém vyrovnává s klimakteriem, obklopená mnoha soškami Panenky Marie. Svou barevností a atmosférou film připomíná snímky Pedra Almodóvara a jednotlivé scény pak svojí absurdní ironií díla Roye Anderssona.

Proč jít na 25 let neviny?
Protože zachycuje příběh skutečného a o to neuvěřitelnějšího justičního omylu. Tomasz Komenda byl za znásilnění a brutální vraždu mladé dívky odsouzen k 25 letům ve vězení se zvýšenou ostrahou. Jak je možné, že se jeho nevina prokázala až po dlouhých 18 letech tvrdého žaláře?

Proč jít na Co nejdále odtud?
Protože zkoumá, stejně jako režisérův první snímek Tichá noc (2017), palčivé téma polské pracovní migrace v západní Evropě. Sedmnáctiletá Ola se z malého polského města vydává do Irska, kde pracoval její otec, který tragicky zahynul při práci na stavbě. Její rodina ji ale pověří ještě jedním nelehkým úkolem. Film je dramatem a road movie v jednom.

Více o projektu a jednotlivá data i místa projekcí najdete zde.

Akce je součástí projektu Made in Poland/Filmový most přátelství, který financuje Institut Adama Miczkiewicza a pořádá AČFK ve spolupráci se sdružením Kultura na hranici. Cílem projektu je přiblížit polský film českému divákovi.