Fascinující dvojportrét Malířka a zloděj míří do kin

24. 9. 2021

Malířka a zloděj vypráví o loupeži obrazu, která vedla k jednomu výjimečnému lidskému přátelství. Norský film v režii Benjamina Reeho obdržel ceny na Sundance, BFI London Film Festival a ocitl se v širší nominaci na Oscara. Film si získal také srdce diváků Filmovky, kteří jej zvolili nejlepším filmem v divácké sekci LFŠ uvádí.

Slavnostní premiéra proběhne 6. října v pražském Biu Oko za účasti protagonistů Barbory Kysilkové a Karla-Bertila Nordlanda. Po projekci bude následovat dražba jednoho z obrazů Barbory Kysilkové, jejíž výtěžek půjde na konto organizace pomáhající závislým Sananim. V předsálí kina bude zároveň probíhat jednodenní pop-up výstava obrazů.

AČFK uvádí dokument Malířka a zloděj (2020) do distribuce coby výherce diváckého hlasování na Letní filmové škole 2020. „Ideu o funkčním propojení LFŠ a distribuce AČFK jsme měli delší dobu. Projekt byl poprvé prezentován v roce 2017. Tři filmy, tři unikátní projekce, tři plné sály, tři úvody, tři divácká hlasování, jeden vítěz, jeden film v distribuci,” přibližuje Jan Jílek.

Film Malířka a zloděj uvede AČFK do kin 7. října. V prosinci bude následovat tour po vybraných filmových klubech s Barborou Kysilkovou.