Dobrodružná road movie na cestě do kin

4. 11. 2019

Ve čtvrtek 7. listopadu vstupuje do českých kin dokumentární road movie Martina Marečka Dálava. Film byl zařazen jako jediný český zástupce do soutěže dokumentárních filmů na letošním Mezinárodním festivalu Karlovy Vary a umělecký ředitel Karel Och ho označil za jeden z TOP 10 filmů v programu.

Dálava je snímkem vycházejícím z osobního příběhu Víta Kalvody a jeho syna Gríši, kteří se vydávají na dlouhou cestu do Ruska, aby navštívili druhou polovinu rodiny. Hlavního hrdinu sledovali autoři scénáře Martin Mareček a Tomáš Bojar déle než pět let a původně chtěli jeho životní příběh zpracovat jako hraný film, ve výsledku však vždy chyběla živelnost a neokázalost předlohy. Výsledkem je dokumentární, až detektivně laděná road movie odkrývající základní aspekty dnešních rozbitých rodin, popisující současné Rusko i analyzující téma otcovství a vztahu otce a syna. Čistá forma putování s nejistým výsledkem jen podtrhuje maximální autentičnost, překvapivost a účinnost dokumentárního žánru.

„Dlouho jsme se snažili příběh Víta a jeho rodiny vtělit do podoby hraného filmu. S žádnou verzí scénáře jsme ale nikdy nebyli úplně spokojeni. Po čase nám došlo, že nejsilnější dílo nevznikne s herci, ale se skutečným Vítem a jeho synem Gríšou. Rozhodli jsme se, že společná cesta této dvojice do Ruska za druhou polovinou rozpadlé rodiny se stane páteří filmu. Věřili jsme, že se v jejím průběhu může odehrát a znovu zpřítomnit vše podstatné z jejich společného osudu. Sice v jednoduché a intimní, ale o to intenzivnější podobě. A to se, domníváme, nakonec i stalo,“ řekl režisér filmu Martin Mareček.

“Díky vybroušené režii nechává ústřední dvojice otce a syna diváka zapomenout, že se dívá na “dokument”. Film je zároveň humorný i napínavý a hluboce se nás dotýká v křehkých tématech rodinných pout,“ řekl za produkční společnost Negativ Petr Oukropec.

Martin Mareček patří mezi přední české dokumentaristy – ve svých filmech se věnoval především zásadním společenským tématům: protestům proti globalizaci (Hry prachu), neobnovitelným zdrojům (Zdroj), neudržitelné dopravní situaci ve městech (Auto*Mat) či rozvojové pomoci (Pod sluncem tma). Zároveň je pedagogem dokumentárního filmu a docentem na pražské FAMU. Od zatím posledního filmu této výrazné osobnosti tuzemského dokumentu uběhlo letos již osm let, a proto byl jeho nejnovější opus doprovázen velkým očekáváním festivalových dramaturgů, kritiků i diváků.

Slavnostní premiéra filmu Dálava proběhne v kině Bio Oko ve středu 6. listopadu za účasti režiséra Martina Marečka, Víta a Gríši Kalvodových a zástupců produkčních společností HBO Europe a Negativ. Následně se Martin Mareček vydá s Dálavou na tour po filmových klubech.

Share on facebook
Share on twitter