Do kin míří drama Velká svoboda!

12. 1. 2023

26. ledna vstoupí do kin rakousko-německé drama Velká svoboda. Cenami ověnčený film Velká svoboda vyniká autentickým strhujícím výkonem Franze Rogowského (Victoria, Láska mezi regály, Undine, Tranzit) v hlavní roli. Film je v pořadí již šestý vítěz projektu LFŠ uvádí, distribučního labelu AČFK.

Hans Hoffman je homosexuál a žid. Obojí ho během 2. světové vlky dostalo do koncentračního tábora, osvobozením jeho problémy ale zdaleka neskončily. Kvůli paragrafu 175 kriminalizujícímu homosexualitu byl odeslán přímo do vězení a za mříže se v průběhu dalších dvaceti let vracel znovu a znovu. Jediný stálý vztah v životě si tak vytvořil se svým dlouholetým spoluvězněm Viktorem, odsouzeným za vraždu. To, co začalo odporem a pohrdáním, postupně přerostlo v lásku.

Ocenění:
MFF Cannes 2021: Cena poroty v sekci Un certain regard; Evropské filmové ceny 2021: nejlepší kamera, nejlepší hudba; Evropský filmový festival Sevilla 2021: nejlepší film, nejlepší herec (Franz Rogowski)

Náš hlavní hrdina Hans ilustruje osudy mnoha mužů, kteří znovu a znovu končili ve vězení, jejichž životy a vztahy byly zničené a jejich příběhy zmizely kdesi v byrokratických spisech,“ říká režisér Sebastian Meise a dodává: „Hansův příběh se odvíjí od jeho věznění. Zdi a mříže se stávají opakující se konstantou, která se mění v nekonečnou časovou smyčku. Hans ale nemůže přestat být tím, kým je. Musí žít a milovat dál, protože láska je podstatou lidské přirozenosti. Samotná jeho existence je vzpourou. A právě ve vězení Hans konečně najde lásku. Ze všech lidí, které by si vůbec dokázal představit, ji nachází u Viktora, usvědčeného z vraždy. Oba naprosto rozdílní muži se nesměle sbližují, naučí se jeden druhého respektovat a nakonec se stávají důvěrnými přáteli.“

Velká svoboda (acfk.cz)