Celoevropské setkání CinEdu, programu v oblasti filmové výchovy, proběhlo úspěšně

4. 2. 2020

Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd se sešel v Praze, vedle českých odborníků se do Prahy sjeli zástupci Bulharska, Finska, Francie, Itálie, Litvy, Portugalska, Rumunska a Španělska. U té příležitosti CinEd představil svou činnost, která spočívá v bezplatném edukativním programu pro školy. Veřejná prezentace projektu proběhla 28. ledna 2020 v prostoru Kina 35 a zpestřila ji promítání filmu Modrý tygr.

Kromě hojné účasti kulturních center, která nám ukázala rozrůstající se zájem o projekt a spolupráci s mladým publikem, potěšily například konkrétní zkušenosti a odezvy ze stran pedagožky Ivany Lipovské a jejich dvou studentek. „Vidět výsledek a dopad práce na mladé lidi v zapojených školách o to více zahřejí, pokud víte, že pozice filmové výchovy je v ČR ve srovnání s Evropou jedna z nějtěžších,” přibližuje Eva Spilková, koordinátorka projektu CinEd. „Jedna ze studentek uvedla, že ji čtyřletá cesta a práce s filmy CinEdu přivedla až k bodu, kdy se rozhoduje o své budoucnosti a zaměstnání, okruhu životního působení a reálně zvažuje studia spojená s filmem a uměním. Druhá zase sdílela pocity z projekcí – kdy se ještě více než na film samotný těší na diskuze o filmu a práci s ním, rozvíjení dalších spojitostí s jinými druhy umění.”

Čtyřdenní setkání zemí a expertů CinEd s podporou Francouzského institutu v Praze bylo velmi úspěšné i v diskuzích a strategii pro zajištění budoucnosti plynulého chodu projektu. „Po téměř pětiletém běhu vidíte, že naše práce má opravdu smysl. Uznání se nám dostalo i od Francouzské cinematéky a budoucího lídra projektu Portugalska i všech partnerských zemí, kteří radost sdíleli,” uzavírá Eva Spilková.

V průběhu dne promluvili Pavel Bednařík (předseda Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu), Iva Hejlíčková (programová ředitelka LFŠ), Jiří Forejt (FAMU), zástupci Francouzského institutu, Kreativní Evropy a Europe Cinema.

Více informací o projektu zprostředkovávají stránky CinEdu.

Fotografie: Libor Galia