Šedesátkový Londýn v Hradišti

15. 11. 2019

Od pátku 22. do neděle 24. listopadu ovládne kino Hvězda Uherské Hradiště přehlídka UK/UH (Dny britského filmu a kultury). Prostřednictvím dobových filmů můžete prožít Swinging London a Swinging Sixties – 60. léta ve Velké Británii.

Dobovou atmosféru, její klady ale i zápory vykreslí deset podle odborníků a fanoušků nejpopulárnějších a nejzajímavějších Swinging filmů. Na velkém plátně budou k vidění také hudební hvězdy Beatles, Rolling Stones nebo Pink Floyd a setkáte se se zajímavými hosty. Přijede třeba britský producent a režisér James RM Hunt, který uvede dokumentární snímek o éře Swinging London Moje generace. Chybět nebudou ani britské filmové novinky a doprovodné akce.

Kromě známých a oblíbených filmových klenotů jako jsou Drahoušek, Představení, Kdyby…, Alfie nebo Zvětšenina budou k vidění také u nás málo známé, avšak výtečné „Swinging klasiky“: Smashing Time, Privilegium, Bronco Bullfrog a Here We Go Round The Mulberry Bush. Promítnuty budou také úplné rarity – dokument Petera Whiteheada Tonite Let’s All Make Love In London společně s prvním koncertním záznamem raných Pink Floyd. Sekci Britské filmové novinky naplní dvě české předpremiéry – ambiciózní novinka Agnieszky Holland Pan Jones a odpočinkový kus Poslední Vánoce, pod jehož scénářem je podepsána Emma Thompson. Příznivcům skupiny Beatles je určen nový dokument The Beatles: Made On the Merseyside.

Důležitou součástí víkendu budou také moderované debaty. Jedna bude věnována tématu Swinging London, druhá se zaměří na aktuální dění ve Velké Británii. V pátek večer nabídne doprovodný program koncert Toma Oaklanda a Martina Bindera v Cafe Portal, v sobotu se ve foyer kina rozjede Swinging Sixties Music Party. Diváci mohou dále navštívit fotografickou výstavu v Británii žijícího Davida Sládka s názvem Do ulic (demonstrace ze současné Británie), blešák v anglickém duchu nebo dílnu animace.

Zájemci o přehlídku se mohou akreditovat buď na jednotlivé dny za 250 Kč, nebo na všechny čtyři za 700 Kč. Pro členy filmových klubů (AČFK i ASFK), studenty a seniory nad 60 let platí snížená cena. Kromě akreditace na celou přehlídku je možné koupit si vstupenky i na jednotlivé filmy za pouhých 100 Kč.