Saoirse Ronanová září ve filmové adaptaci bestselleru Iana McEwana

2. 1. 2019

Ve čtvrtek 18. října vstupuje do českých kin film Na Chesilské pláži se Saoirse Ronanovou (Lady Bird, Pokání) či Emily Watsonovou (Prolomit vlny) v hlavních rolích. Bolestná romance o nenaplněné lásce je adaptací stejnojmenné knihy britského spisovatele Iana McEwana (Pokání), který je také autorem scénáře.

Příběh se odehrává v Anglii roku 1962, těsně před vypuknutím sexuální revoluce. Hlavní hrdiny poprvé potkáváme během jejich svatebního dne, ve staromódním hotýlku blízko Chesilské pláže. S ubíhajícím časem, který dvojici přibližuje jejich prvnímu manželskému sexu, se však stupňuje napětí, které vyvrcholí hádkou a zásadním rozhovorem, po kterém už nic nebude jako dřív.

Na Chesilské pláži je filmovým debutem režiséra Dominica Cooka: „Doposud jsem pracoval na divadle a v televizi, ale vždy jsem miloval film. Jediné, na co jsem čekal, bylo nalezení vhodného scénáře. A tento scénář na mě doslova vyskočil a ohromil mě především svou kvalitou, tím, jak skvěle byl napsaný. (…) Nadchla mě míra soucitu s hlavními postavami. To, že se oba hrdinové spolu snaží propojit ve světě, který jim nedává žádný návod, jak to udělat.“

Ian McEwan již napsal několik scénářů, např. k filmu Dobrý synek s Macaulayem Culkinem. Pro velké plátno či televizi bylo zfilmováno osm jeho románů, některé přepsal do scénáře sám (Nevinný, Na Chesilské pláži, nejnověji The Children Act s Emmou Thompsonovou), další knihy převedli do filmových scénářů jiní autoři (např. Betonová zahrada, Pokání).

Share on facebook
Share on twitter