MEDIA

V KINECH

OD 09/11/2017

Tom of Finland

V KINECH OD 09/11/2017

MEDIA

Biografie gay ikony a umělce, který svými kresbami změnil svět a přinutil jej jinak přemýšlet o odlišnostech.

Vyznamenaný důstojník Touko Laaksonen se vrací z druhé světové války a velmi rychle zjišťuje, že život ve Finsku v době míru je pro něj stejně znepokojivý. Helsinky jsou prodchnuté homofobií a všichni muži jsou nuceni k tomu, aby se oženili a měli děti. Touko nalézá útočiště ve vlastní umělecké tvorbě, která se začíná specializovat na stylizované homoerotické kresby svalnatých mužů. Laaksonenovo dílo opatřené slavným podpisem „Tom of Finland“ se stalo emblémem celé generace mužů a pomohlo zažehnout plameny gay revoluce.

Prohlášení režiséra

 

„Tom of Finland je příběhem člověka, který předběhnul svojí dobu a statečně se postavil společnosti ostře vystupující proti tomu, kým doopravdy byl – homosexuálním mužem s homosexuálními fantaziemi. Film ukazuje, že je možné naplnit poněkud otřepané klišé o tom, že jeden člověk může změnit svět. V tomto případě prostřednictvím něčeho v dobrém slova smyslu tak obyčejného jako je umění. Jedná se o portrét zásadního umělce určený především pro velká plátna kin a zároveň jde o křehký milostný příběh. Touko Laaksonen žil vpravdě neuvěřitelný život, který stojí za to sdílet se světem.

Dome Karukoski

 

Dome Karukoski je současným nejznámějším finským režisérem střední generace, kterého můžeme v domácím kontextu označit za hitmakera a ve světovém kontextu za tvůrce, jehož díla jsou uváděna na velkých festivalech (Berlinale, Tribeca) a prodala se do všech světových kontinentů. Doma ve Finsku překročilo hned pět Karukoskiho filmů hranici 100 000 diváků, což je považováno za hranici blockbusteru. Zároveň jsou jeho snímky úspěšné i u kritiků a zatím stihly posbírat 33 nominací na Finské národní filmové ceny. Spojení divácké úspěšnosti a pozitivní kritické reflexe je typické pro všechny filmy z dílny Dome Karukoskiho – ať už se jedná o drsné dětské drama Domov šedých motýlů (u nás vyšlo na DVD), analýzu současného neonacismu Lví srdce či černohumorné ohlédnutí za starým Finskem s názvem Mrzout. Nesmlouvavost, úcta k tradicím severského filmu, aktuální témata, mísení dramatu a černé komedie – to vše patří mezi Karukoskiho trademarky. O stoupající kariéře tohoto Fina svědčí fakt, že začal připravovat svůj první anglicky mluvený projekt, biografii další velké umělecké osobnosti minulého století, J. R. R. Tolkiena.

 

FILMOGRAFIE

 

2005 – Tyttö sinä olet tähti (Holka, ty jsi hvězda)
2008 – Domov šedých motýlů (Tummien perhosten koti)
2009 – Zakázané ovoce (Kielletty hedelmä)
2010 – Laponská odysea (Napapiirin sankarit)
2013 – Lví srdce (Leijonasydän)
2014 – Mrzout (Mielensäpahoittaja)
2017 – Tom of Finland

Více

Země:

Dánsko, Finsko, Německo, Švédsko 2017 / 116 minut

Původní název:

Tom of Finland

Režie:

Dome Karukoski

Scénář:

Aleksi Bardy

Kamera:

Lasse Frank

Hudba:

Hildur Guðnadóttir

Hrají:

Pekka Strang, Lauri Tilkanen, Jessica Grabowsky, Taisto Oksanen

V kinech:

09/11/2017–03/04/2027

Žánr:

biografie, drama

Formát:

Dcp, Dvd, Mp4, On-line (VOD)

Poměr stran:

1:2.35

Jazyková verze:

finsky

Titulky / dabing:

české titulky

Přístupnost:

15+

Objednávky do kin:

DISFILM

Kontaktní osoba:

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420720590984

Odkazy:

ČSFD


IMDB

biografie, drama / Tom of Finland / Dánsko, Finsko, Německo, Švédsko 2017 / 116 minut
Režie: Dome Karukoski / Scénář: Aleksi Bardy / Kamera: Lasse Frank / Hudba: Hildur Guðnadóttir / Hrají: Pekka Strang, Lauri Tilkanen, Jessica Grabowsky, Taisto Oksanen
V kinech: 09/11/2017–03/04/2027 / Dcp, Dvd, Mp4, On-line (VOD) / 1:2.35 / finsky / české titulky / Doporučená přístupnost: 15+

Objednávky do kin:

Kontaktní osoba:

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420720590984

Tom of Finland v kinech

Žádné projekce jsme nenalezli.

Projekce v kinech

Žádné projekce jsme nenalezli.

Přehrát legálně on-line