Nic jako dřív

V KINECH

od 22/03/2018

Dokumentární pohled do života teenagerů, kteří musí dospět dřív, než by sami chtěli.

Teovi, Renatě, Aničce a Nikole je 19 let a žijí obyčejné životy teenagerů dospívajících v českém pohraničním maloměstě, kde všichni čtyři navštěvují stejnou školu. Film zachycuje své hrdiny v situacích, kdy středoškolskou bezstarostnost pomalu střídá úzkost z blížícího se vykročení do světa dospělých. Každý sám čelí důležité životní výzvě, na jejímž konci už nic nebude jako dřív. A nejde přitom jen o maturitu. Kdo z nich tváří v tvář nové zodpovědnosti obstojí, kdo z nich skutečně dospěje?Kamera je s postavami většinu času téměř srostlá a zblízka vtahuje diváka dovnitř do světa jednotlivých hrdinů. Dynamická střihová skladba podtrhuje roztěkanost a nesoustředěnost mladé generace. Nic jako dřív nabízí kinematograficky podmanivý pohled do života teenagerů, kteří musí dospět dřív, než by sami chtěli.

O filmu

Když sociologové mluví o současné mladé generaci, zdůrazňují její výraznou roztříštěnost. Názorově i hodnotově různorodá skupina obyvatel s různým vkusem, vzděláním, s rozdílným sociálním, ekonomickým a kulturním zázemím s různými životními aspiracemi bude však za pár let významně určovat naše společenské klima. Cílem dokumentu Nic jako dřív nebylo informativně, analyticky prozkoumat demografickou vrstvu mileniálů. Naším záměrem bylo natočit autentický obraz každodennosti, charakteristický pro jeden výsek z množiny mladých lidí, kterým je osmnáct let a vykračují za hranici dospělého, zodpovědného života.

Film má schopnost divákovi otevírat nové světy a vtahovat jej do jejich specifického časoprostoru. V poslední době se mluví o potřebě navazovat kontakt s lidmi stojícími mimo vlastní sociální bublinu, o nutnosti dialogu a porozumění. Díky filmu je možné naslouchat těm, které v naší sociální bublině možná tak často neslyšíme. Nic jako dřív je v tomto směru pozvánkou do sociálních bublin čtyř různých hrdinů, čtyř zástupců generace, o níž ještě uslyšíme.

Natáčení probíhalo v minimálním štábu tak, aby hlavní hrdiny přítomnost cizích osob co nejméně rušila. Snažili jsme se být neviditelní. Chtěli jsme zachytit bezprostřední situace, reakce, dialogy. S koncepcí kameramanského snímání Nic jako dřív úzce souvisí i styl střihové skladby filmu. Během natáčení každé scény jsme v hlavě měli už určitou představu o tom, jak ji zhruba budeme stříhat. Někdy jsme třeba hodinu čekali na pár letmých gest, které jsme potřebovali do logiky střihu. Šlo nám o vytvoření autentického obrazu situací a přitom jsme nechtěli přijít o možnosti filmového vyprávění – dynamického střihu a uvědomělé kamery.

Lukáš Kokeš, Klára Tasovská

Číst dál

Původní název:

Nic jako dřív

Země, rok a délka:

Česká republika 2017 / 92 minut

Režie:

Lukáš Kokeš, Klára Tasovská

Scénář:

Lukáš Kokeš, Klára Tasovská

Kamera:

Lukáš Kokeš

Hudba:

dné

Hrají:

Teo, Renata, Anička, Nikola (účinkují)

V kinech:

22/03/2018–31/12/2019

Žánr:

dokument

Formát:

Dcp, Mp4

Poměr stran:

1:2.35

Jazyková verze:

česky

Titulky / dabing:

bez titulků

Přístupnost:

15+

Objednávky do kin:

DISFILM

Kontaktní osoba:

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420720590984

Odkazy:

ČSFD


IMDB

Technické údaje

dokument / Nic jako dřív / Česká republika 2017 / 92 minut
Režie: Lukáš Kokeš, Klára Tasovská / Scénář: Lukáš Kokeš, Klára Tasovská / Kamera: Lukáš Kokeš / Hudba: dné / Hrají: Teo, Renata, Anička, Nikola (účinkují)
V kinech: 22/03/2018–31/12/2019 / Dcp, Mp4 / 1:2.35 / česky / bez titulků / Doporučená přístupnost: 15+

Objednávky do kin:

Kontaktní osoba:

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420720590984

Nic jako dřív v kinech

Žádné projekce jsme nenalezli.

Nic jako dřív
v kinech

Žádné projekce jsme nenalezli.

Přehrát legálně on-line