Je muž, který je vysoký, šťastný?

MEDIA

V KINECH

od 31/07/2014

Režisér Michel Gondry zpovídá amerického filozofa a lingvistu Noama Chomského.

V rámci série dokumentárních rozprav ilustruje Gondry teorie Noama Chomského, jehož intelektuální nesmlouvavosti skvěle sekunduje svou kreativitou a imaginací. Vzpomínky, vědecké i historické poznatky a nedostižné a obdivuhodné schopnosti dedukce velkého myslitele nabývají podoby naivních, ale zato komplexních animovaných výjevů z Gondryho dílny.

Michel Gondry je sice známější díky svým osobitým hraným filmům jako Věčný svit neposkvrněné mysli nebo Nauka o snech, ale na kontě má i pár výrazných dokumentů. Jeden o komikovi Daveu Chapellovi a jeho velké hudební party v newyorských ulicích (Block Party). Druhý o své tetičce Suzanne, hlavě rodiny, a jejím vztahu ke svému homosexuálnímu synovi (Trn v srdci). Ten natočil Gondry také proto, že teta už stárne a nebude tu věčně. I Noam Chomsky stárne (v prosinci oslavil pětaosmdesátiny) a Gondry se díky dokumentu mohl dostat do jeho společnosti. Tedy do blízkosti amerického filozofa, lingvisty, politologa, levicového aktivisty, kritika globalizace i americké zahraniční politiky, muže označeného za „nejdůležitějšího současného myslitele“ a zvoleného v jedné internetově-časopisecké anketě nejvlivnějším globálním intelektuálem. Kdo by odolal?

Francouz Gondry Američana židovského původu Chomského objevil, když v jednom newyorkském obchodě koupil pár DVD o jeho názorech, včetně filmové verze knihy o zpravodajských médiích Manufacturing Consent, která se i u nás vyučuje na žurnalistické katedře. V českém překladu jsou k dispozici Chomského interpretace dominantní role USA v současné světové politice Hegemonie nebo přežití či záznam jeho debaty s filozofem Michelem Foucaltem Člověk, moc a spravedlnost.

Snímek Je vysoký muž šťastný? je záznamem debaty Chomského s Gondrym a zároveň její interpretací. Snímek má podtitul An Animated Conversation with Noam Chomsky. Anglická slovní hříčka odhaluje, že rozhovory byly živé a vzrušené i to, že ve filmu jsou z velké části animované, Gondryho rukou. Režisér tak chtěl diváky upozornit, že sledují film, ne realitu, a nakolik přijmou Chomského náhledy na svět, je jen na nich. Pro diváka má Gondryho roztomilá, jakoby dětská animace i další, příjemný efekt. Jeho ilustrace, asociace a reakce pomáhají Chomského filozofie zpřístupnit a přiblížit. „Radostný a vybízející k zamyšlení,“ chválí svěže nekonvenční dokument časopis Variety.

Číst dál

Původní název:

Is The Man Who Is Tall Happy? / 88 minut

Režie:

Michel Gondry

Hrají:

Michel Gondry, Noam Chomsky

V kinech:

31/07/2014–23/02/2021

Žánr:

dokument

Formát:

Dcp, Dvd, On-line (VOD)

Poměr stran:

1:1.33

Jazyková verze:

anglicky

Titulky / dabing:

české titulky

Přístupnost:

přístupný

Objednávky do kin:

DISFILM

Kontaktní osoba:

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420720590984

Odkazy:

ČSFD


IMDB

Technické údaje

dokument / Is The Man Who Is Tall Happy? / Francie 2013 / 88 minut
Režie: Michel Gondry / Scénář: / Kamera: / Hudba: / Hrají: Michel Gondry, Noam Chomsky
V kinech: 31/07/2014–23/02/2021 / Dcp, Dvd, On-line (VOD) / 1:1.33 / anglicky / české titulky / Doporučená přístupnost: přístupný

Objednávky do kin:

Kontaktní osoba:

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420720590984

Je muž, který je vysoký, šťastný? v kinech

Žádné projekce jsme nenalezli.

Je muž, který je vysoký, šťastný?
v kinech

Žádné projekce jsme nenalezli.

Přehrát legálně on-line