Attila Marcel

MEDIA

V KINECH

OD 27/02/2014

Attila Marcel

V KINECH OD 27/02/2014

MEDIA

Chometova chvála drogám, buddhismu a ukulele.

První hraný film svébytného francouzského animátora, tvůrce Tria z Belleville a Iluzionisty, je doslova přeplněn vizuálními hříčkami, různorodými gagy, úchylnými postavami a střelenými muzikálovými a hudebními čísly. Výsledkem je očistná cesta do hlubin francouzské duše, která obsahuje celou řadu různorodých překvapení. Stejně jako madlenky, oblíbené sladkosti hlavního hrdiny filmu, které jsou zvenčí nenápadné a uvnitř plné vláčné a chutí překypující matérie.

„Okouzlující rodinná óda na používání halucinogenních drog,“ napsal o snímku Attila Marcel renomovaný filmový časopis Variety. Sám režisér Sylvain Chomet by si jako podtitul své novinky vybral: „Chvála drogám, buddhismu a ukulele“. Zároveň souhlasí se svým vydavatelem, že to je vlastně i film o psychoanalýze. Francouzská tragikomedie, která se světu poprvé ukázala na loňském festivalu v Torontu, potěší svou procítěnou melancholií, jemným humorem, zářivými barvami, dobromyslností, poetikou, muzikálovými výstupy i krásně smutnou nostalgií. A to ani není animovaná.

Tvůrce na Oscara nominovaného Iluzionisty nebo na dva Oscary nominovaného Tria z Belleville se tentokrát vydal do říše hraného filmu. Jak ale sám ví, svému rukopisu neuniknete, a tak i Attila vyniká výrazným vizuálním stylem. Podobně jako díla kolegů Jeana-Pierra Jeuneta, Jaca Van Dormaela nebo Michela Gondryho, i Chomet vytváří jakýsi hyperrealistický svět zalidněný roztodivnými figurkami. Jeho novým hlavním hrdinou se stal 33letý pianista, který nikdy nepromluvil a od smrti svých rodičů ani nikdy nedělal nic jiného, než co mu naplánovaly jeho dvě rázné tetičky, učitelky tance. Až jednou plachý Paul najde na schodech desku, díky ní se ocitne v bytě své sousedky Madam Proustové a díky ní objeví kouzlo oněch halucinogenních drog. Konkrétně „bylinných“ čajů s příchutí LSD. S jejich pomocí by konečně mohl najít cestu ke své minulosti představované ztracenou milovanou matkou, k přítomnosti ovládané tetičkami i k budoucnosti, v níž by mohla figurovat cellistka Michelle.

Sylvain Chomet zase díky Attilovi objevil svůj dávný sen o natáčení se živými herci. Do role Paula si vybral Guillauma Gouixe, který mu připomíná slavného Lino Venturu. Ve filmu vytvořila svou poslední roli múza Clauda Chabrola a dalších filmařů nové vlny Bernadette Lafont, které zemřela loni a jíž je snímek věnován. Aby se režisér lépe aklimatizoval na podmínky hraného filmu, odmítl používat storyboardy a raději s kameramanem Antoinem Rochem při natáčení hodně improvizovali. Jméno snímku propůjčil pseudonym Paulova otce wrestlera a také píseň o násilném milenci, která zazněla už na soundtracku k Triu z Belleville.

Více

Země:

Francie 2013 / 102 minut

Původní název:

Attila Marcel

Režie:

Sylvain Chomet

Scénář:

Sylvain Chomet

Kamera:

Antoine Roch

Hudba:

Sylvain Chomet, Franck Monbaylet

Hrají:

Guillaume Gouix, Anne Le Ny, Bernadette Lafont, Hélène Vincent, Cyril Couton, Jean-Claude Dreyfus ad.

V kinech:

27/02/2014–04/12/2023

Žánr:

komedie

Formát:

Dcp, Dvd, Mp4

Poměr stran:

1:1.85

Jazyková verze:

francouzsky

Titulky / dabing:

české titulky

Přístupnost:

12+

Objednávky do kin:

DISFILM

Kontaktní osoba:

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420720590984

Odkazy:

ČSFD


IMDB

komedie / Attila Marcel / Francie 2013 / 102 minut
Režie: Sylvain Chomet / Scénář: Sylvain Chomet / Kamera: Antoine Roch / Hudba: Sylvain Chomet, Franck Monbaylet / Hrají: Guillaume Gouix, Anne Le Ny, Bernadette Lafont, Hélène Vincent, Cyril Couton, Jean-Claude Dreyfus ad.
V kinech: 27/02/2014–04/12/2023 / Dcp, Dvd, Mp4 / 1:1.85 / francouzsky / české titulky / Doporučená přístupnost: 12+

Objednávky do kin:

Kontaktní osoba:

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420720590984

Attila Marcel v kinech

Žádné projekce jsme nenalezli.

Projekce v kinech

Žádné projekce jsme nenalezli.

Přehrát legálně on-line