A dýchejte klidně

MEDIA

V KINECH

od 10/01/2019

Osudové protnutí životních cest dvou žen v upřímném islandském dramatu. Osudové protnutí životních cest dvou žen v upřímném islandském dramatu.

Okraj islandského poloostrova Reykjanes. Dvě ženy, jejichž osudy se na krátkou chvíli díky nepředvídatelným okolnostem prolnou. Mezi islandskou svobodnou matkou a africkou ženou žádající o politický azyl se vytvoří intimní pouto a obě začnou společně bojovat za to, aby se jejich životy vrátily na tu správnou cestu. Okraj islandského poloostrova Reykjanes. Dvě ženy, jejichž osudy se na krátkou chvíli díky nepředvídatelným okolnostem prolnou. Mezi islandskou svobodnou matkou a africkou ženou žádající o politický azyl se vytvoří intimní pouto a obě začnou společně bojovat za to, aby se jejich životy vrátily na tu správnou cestu.

Poznámky režisérky

 

Během své režisérské kariéry jsem zjistila, že mě osudově přitahují příběhy ženských outsiderů a žen na okraji společnosti. Stylovým klíčem ke zpracování těchto příběhů jsou fikční narativy s prvky sociálního realismu. Moje krátké filmy se zaměřují na ženské postavy potýkající se s problémy jako identifikace vlastní sexuality (Family Reunion), důvěra (Commited), závislost (Clean), ekonomický kolaps (Revolution Reykjavik). Už při přípravách svého celovečerního debutu jsem věděla, že hlavními postavami budou ženy a ústředním tématem bude chudoba. A jen o chvíli později jsem dospěla k tomu, že jednou z těch hlavních postav bude uprchlice z Guiney-Bissau.

Když jsem totiž pracovala na postavě islandské ženy bojující o svoji existenci, začala jsem v roce 2012 pracovat jako dobrovolnice pro islandský Červený kříž. A právě tam jsem se setkala se ženou původem z Ugandy, která nestrádala jen finančně, ale navíc bojovala proti systému – chtěla získat azyl kvůli své sexualitě. Rychle jsme se sblížily a tak jsem měla možnost detailně pochopit její problém. To, co jsem se dozvěděla, mě znepokojilo a rozzuřilo a došlo mi, že její zkušenost musím dostat do filmu.

Cílem se tedy stalo spojení dvou velmi odlišných postav – chudé islandské matky samoživitelky a uprchlice uvězněné na Islandu během cesty do Kanady. Fascinovalo mě, jakým způsobem by mohla jedna ovlivnit život té druhé a naopak. Hlavní výzvou se pro mě stalo vytvoření takového příběhu, který by dobře seděl oběma postavám. Zároveň jsem chtěla využít tuto příležitost pro sdělení maxima informací o zoufalé situaci uchazečů o azyl na Islandu (pro které je navíc ostrov často jen přestupní stanicí).

Během cizelování scénáře jsem strávila mnoho času se skutečnými uchazeči a uchazečkami o azyl na jejich ubikacích. Během těchto setkání neustále rostly moje pocity beznaděje, zbytečnosti a zoufalství a čím jsem se dostávala hlouběji do problému, tím naléhavěji jsem cítila potřebu natočit tento film a informovat svět.

V roce 2016 jsme konečně shromáždili dostatek peněz pro natočení filmu. Točili jsme v autentických lokacích skutečných úřadů a ubytoven a do menších rolí jsme obsadili bývalé uchazeče o azyl, kteří si podobným příběhem prošli před několika lety. Právě tito lidé vnímali téma filmu mnohem silněji, než najatí herci.

Jedná se o můj první celovečerní film a musím upřímně říci, že natáčení bylo někdy peklo – museli jsme se vyrovnat s režírováním neherců, zvířat, dětí, s jazykovým babylonem a samozřejmě s nepředvídatelným islandským počasím. Vše jsem nakonec zvládla především díky skvělým třem hecům v hlavních rolích a díky úžasnému týmu. Jsem velmi šťastná, že jsem natočila tento film, a zároveň cítím jako režisérka velkou zodpovědnost. Když člověk něco dělá, mělo by to být pokud možno bezchybné, přesné, pravdivé, skutečné a upřímné. Doufám, že přesně takový je i můj film.

Číst dál

Původní název:

Andið eðlilega

Země, rok a délka:

Belgie, Island, Švédsko 2018 / 100 minut

Režie:

Ísold Uggadóttirová

Scénář:

Ísold Uggadóttirová

Kamera:

Ita Zbroniec-Zajtová

Hudba:

Gísli Galdur

Hrají:

Kristín Thóra Haraldsdóttirová (Lára), Babetida Sadjoová (Adja), Patrik Nökkvi Pétursson (Eldar)

V kinech:

10/01/2019–31/07/2025

Žánr:

drama

Formát:

Dcp, Mp4

Poměr stran:

1:2.35

Jazyková verze:

islandsky

Titulky / dabing:

české titulky

Přístupnost:

12+

Objednávky do kin:

DISFILM

Kontaktní osoba:

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420720590984

Odkazy:

ČSFD


IMDB

Technické údaje Technické údaje

drama / Andið eðlilega / Belgie, Island, Švédsko 2018 / 100 minut
Režie: Ísold Uggadóttirová / Scénář: Ísold Uggadóttirová / Kamera: Ita Zbroniec-Zajtová / Hudba: Gísli Galdur / Hrají: Kristín Thóra Haraldsdóttirová (Lára), Babetida Sadjoová (Adja), Patrik Nökkvi Pétursson (Eldar)
V kinech: 10/01/2019–31/07/2025 / Dcp, Mp4 / 1:2.35 / islandsky / české titulky / Doporučená přístupnost: 12+

Objednávky do kin:

Kontaktní osoba:

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420720590984

A dýchejte klidně v kinech

Žádné projekce jsme nenalezli.

A dýchejte klidně
v kinech

Žádné projekce jsme nenalezli.