Do Vsetína v dubnu za chorvatským filmem

5. 3. 2019

Letošní ročník festivalu Vsetínský filmový maraton zavede diváky již po jedenácté na Balkán. Hlavní téma festivalu je nazváno prostě – Nový chorvatský film. Chorvatsku jsme se věnovali už v roce 2013, kdy jsme mapovali tamní kinematografii z let 2000 až 2011. Tentokrát bude k vidění celkem 15 celovečerních filmů z let 2011 až 2018.

O výběru filmů do programu festivalu prozrazuje více dramaturg Jiří Fiala:

„Letošní program reflektuje to, co se v chorvatské kinematografii událo za posledních 8 let. Dal jsem si za cíl sestavit co nejpestřejší kolekci, ze které by mělo být patrné, že chorvatští filmaři natáčí filmy všech možných žánrů a věnují se nejrůznějším tématům.“

V pátek 12. dubna tak diváci uvidí drama Na druhé straně o manželce válečného zločince, romantickou komedii Sonja a býk, která dokazuje, že se protiklady přitahují, roadmovie Comic Sans poukazující na to, jak je těžké skloubit kariéru s osobním životem a famózní nízkorozpočtový horor Vymítání natočený podle skutečných událostí.

V sobotu ráno nás čeká cenami ověnčené drama Taková jsou pravidla. Tento snímek byl mimo jiné v roce 2014 nominován na Zlatého lva v Benátkách. Následovat bude Krátký výlet – filmové podobenství o hledání. Krátce po poledni jsme do programu zařadili film pro děti. Vybrali jsme animovaný film Lichožrouti, který vznikl v česko-slovensko-chorvatské koprodukci. Odpolední film Život je trumpeta se točí zejména kolem jedné svatby a patří mezi nejúspěšnější chorvatské filmy posledních let. Následující film Sekáč jsme do programu zařadili jako poctu herci Ivovi Gregurevićovi, který v lednu letošního roku náhle zemřel. Totéž platí i o půlnočním hororu Táta Dalibora Mataniće, který bude doplněn třemi krátkými filmy tohoto režiséra. Večerní zlatý hřeb sobotního programu obstarají dvě brilantní dramata Lidožrout vegetarián a Agape jednoho z nevýznamnějších chorvatských režisérů současnosti Branka Schmidta.

Kdo si přivstane i v neděli ráno, bude odměněn filmovou lahůdkou. Festivalový program totiž bude pokračovat snímkem Osvobození Skopje. Tato makedonsko-chorvatská koprodukce je důkazem toho, že když filmaři z ex-jugoslávských republik spojí své síly, zvládnou natočit i výpravný film z období druhé světové války. Mezi nejoriginálnější chorvatské režiséry patří nesporně Lukas Nola. V programu bude zastoupen temným dramatem Mlč. Abychom náš festival zakončili pozitivně, přidali jsme k Nolově snímku krátkou sci-fi parodii Teleport Zovko a úplný závěr obstará další romantická komedie Vše nejlepší.

Milan Kostelník, předseda Filmového klubu Vsetín, hlavního pořadatele festivalu, přidává ještě další důvod, proč navštívit Vsetínský filmový maraton: „ Za osm let, které pokrývá letošní Vsetínský filmový maraton, udělala chorvatská kinematografie velký krok dopředu. Co se týče kvality a množství natáčených filmů, patří v balkánském regionu mezi špičku. Největší pokrok zaznamenala na mezinárodním poli. Chorvatské filmy se začaly pravidelně dostávat do soutěží významných filmových festivalů a domů vozí prestižní ceny.“

Hlavním partnerem Vsetínského filmového maratonu je společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podpořilo Ministerstvo kultury ČR, město Vsetín, Hrvatski audiovizulalni centar a firmy z regionu.

Aktuální informace na www.fkvsetin.cz.