Do Vsetína na českou školu v jugoslávském filmu

11. 4. 2024

Vsetínský filmový maraton s pořadovým číslem 26 se uskuteční v kině Vatra Vsetín o víkendu od 19. do 21. dubna 2024. Kolekci složenou z filmů Rajka Grliće, Srđana Karanoviće, Gorana Markoviće, Gorana Paskaljeviće a Lordana Zafranoviće, absolventů pražské FAMU, doplní také balkánské novinky. Program přehlídky nabídne celkem 14 filmů a on-line besedu s režiséry těchto filmů. Její organizátoři z Filmového klubu Vsetín nabízejí několik tipů na filmy, které by si diváci neměli nechat ujít.   

Slavnostní zahájení přehlídky proběhne před druhým filmem v 19 h. Organizátoři vybrali pro tuto příležitost novější snímek Gorana Paskaljeviće Sen zimní noci. Jeho překladatel Petr Hubáček o něm říká: „Je to hluboce lidský příběh, který bude v hlavách diváků ještě dlouho rezonovat.“

Dramaturg přehlídky Jiří Fiala se tradičně zdráhá doporučit pouze jediný film, přesto nakonec udělal výjimku: „Mým tipem je snímek Kordon Gorana Markoviće, který se odehrává v roce 1997 během masivních protestů proti totalitním praktikám režimu Slobodana Miloševiće. Myslím si, že je dnes minimálně stejně aktuální, jako byl v době svého vzniku.”

Produkční kina Vatra Petr Mašata vybral jako svůj programový tip český film Lordana Zafranoviće Má je pomsta: „Snímek svou atmosférou připomíná třeba filmy Davida Lynche. V době svého vzniku zůstalo toto dílo nepochopeno a v kinech propadlo. Pro masové publikum zvědavé na populární české herce byl film v půli devadesátek asi příliš komplikovaný. Příležitost docenit po letech tento film nabízí právě letošní Vsetínský filmový maraton.”

Balkánský film nemá výhradně mužské hrdiny, i když ti převládají. Celkem příznačný je v tomto směru film, na který poukazuje Magda Holinková Čunková, která se na maratonu stará o skvělé občerstvení: „Nenechejte si ujít film Virdžina srbského režiséra Srđana Karanoviće, který vás zavede do hornatého chorvatského vnitrozemí konce 19. století. Jedná se o úplně poslední jugoslávský film, který natáčeli filmaři již za zvuků prvních výstřelů občanské války na začátku 90. let minulého století a v české filmové distribuci nebyl, podobně jako drtivá většina filmů z programu, nikdy uveden.“

Také předseda Filmového klubu Vsetín Milan Kostelník vyzdvihuje jeden film z bohatého programu: „V loňském roce jsme uvedli v rámci České republiky naprosto unikátní režisérský profil Rajka Grliće a ze strany diváků jsme zaznamenali mimořádně pozitivní ohlasy. To nás vlastně přivedlo na myšlenku sestavit letošní maraton z filmů tzv. “pražské školy“, do které Rajko Grlić patří. A tak jsem nesmírně rád, že vám letos můžeme nabídnout jeho satirický snímek Štěstí pro tři, který se nám i přes veškerou snahu nepodařilo sehnat v loňském roce.“

Jako bonus lze chápat zařazení dvou balkánských filmových novinek. Jejich prostřednictvím si mohou diváci udělat srovnání mezi tvorbou aktuálně nejstarší a nejmladší filmařské generace, která natáčí hrané filmy v prostoru bývalé Jugoslávie. Do programu jsou zařazeny oceňované snímky z nedávné minulosti – svižný krimi thriller Lichvář a intimní vztahové drama Můj ranní smích.

Vsetínský filmový maraton – tradiční setkání s balkánskými filmy pořádá Filmový klub ve Vsetíně z. s. Hlavním partnerem je společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podporuje město Vsetín a firmy z regionu.

Foto: Zillion Film