Animovaná detektivka okouzlí nejmenší diváky i jejich rodiče

17. 10. 2023

V první půli listopadu se malí diváci mohou těšit na francouzský animovaný snímek Nina a ježkovo tajemství. Režiséři Alain Gagnol a Jean-Loup Felicioli, kteří již mají na svém kontě nominaci na Oscara za Život kočky, vypráví tentokrát příběh desetileté Niny, jejího kamaráda Mehdiho a ježka, který ožívá v tatínkových příbězích na dobrou noc.

Jednoho večera ale tatínek vyprávět nepřijde. Ztratil totiž práci a svět celé rodiny se obrací vzhůru nohama. Nina se bojí, co bude dál, a když zaslechne zvěsti o pokladu, který je ukryt kdesi ve staré tatínkově továrně, rozhodne se se svým nejlepším kamarádem Mehdim podniknout odvážnou akci. Chtějí poklad najít a rozdělit peníze mezi otce a jeho kolegy. Bláznivé dobrodružství začíná…

„Inteligentní dětské filmy nás začínají bavit čím dál více – nadšené zpětné vazby od rodičů, kinařů a koneckonců od samotných dětí nás naplňují energií koupit a připravit pro distribuci další takový obsah. Film Nina a ježkovo tajemství vypadal z ukázek a materiálů sales agenta snad až příliš obyčejně. Když jsme jej ale konečně viděli celý, uhranula nás jeho bezprecedentní dramatičnost, vztažení k současnému světu, velmi chytrá analýza rozdílů mezi prolínajícími se světy dospělých a dětí i výjimečná detailnost a propracovanost animace,“ řekl programový ředitel AČFK Jan Jílek.

„Tenhle film kombinuje příběh o lásce a přátelství s detektivními prvky. Vypráví ale také o konci dětství a o tom, jak problémy dospělých mohou obrátit dětské životy naruby. Pohled na současný svět a jeho problémy jsou tu východiskem příběhu o loupeži dvou desetiletých dětí. Ke kriminálnímu žánru se často vracím, protože divák se tu ocitá v centru dění, zejména díky napínavým scénám. Má v sobě hravost, která nám umožňuje mluvit o vážných tématech, a zároveň si od nich zachovat určitý odstup,“ říká jeden z režisérů Alain Gagnol.

Film, který měl ve francouzských kinech premiéru v půlce října, uhranul tamní média:

Nina a ježkovo tajemství je velkolepý dětský animovaný film o velmi vynalézavé loupeži.“ (L’Info Tout Court)

„Zábava a úžasné ilustrace ve filmu, který se už teď jeví jako jeden z nejlepších animáků roku.“ (Cineman)

„Animovaný klenot a zároveň napínavý film, který vás strhne svým rytmem, střihem a hudbou.“ (Benshi)

„Geniální film plný humoru a krásných barev.“ (Télérama)

Postavám v původním znění propůjčily své hlasy francouzské hvězdy Audrey Tautou či Guillaume Canet, do našich kin film vstupuje 9. listopadu v dabované verzi. Ještě předtím se českým divákům Nina a ježkovo tajemství představí v soutěžní sekci animovaných filmů na Juniorfestu, slavnostní premiéra proběhne 11. listopadu v rámci festivalu Malé oči v pražském Biu Oko.