48. Letní filmová škola představuje program

16. 7. 2022

48. Letní filmová škola pořádaná Asociací českých filmových klubů od pátku 29. 7. až do čtvrtečního odpoledne 4. 8. 2022 nabídne cestu historickým, současným a česko/slovenským filmem. Do Uherského Hradiště už tradičně pozveme výrazné osobnosti českého i světového filmu, představíme premiéry domácích titulů, chybět nebude ani pestrý doprovodný program v podobě besed, rozhovorů, koncertů, divadelních představení a dalšího.  Denní program je zveřejněn a prodej akreditací a ubytování spuštěn.

Hlavním zahraničním hostem letošní Filmovky bude oceňovaný irský režisér a scenárista Jim Sheridan. Držitel pěti oscarových nominací a Zlatého medvěda z Berlinale osobně uvede projekce svých nejslavnějších snímkůfilmů jako Moje levá noha, Boxer, Ve jménu otce  či Tajný deník, převezme na festivalu cenu Asociace českých filmových klubů a povede lekci filmu. 

Zahajovacím filmem bude dokument Olgy Sommerové Kocáb – rocker versus politik. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho režisérka i protagonista. „Je mi ctí, že Letní filmová škola přijala můj dokument o Michaelu Kocábovi jako zahajovací film festivalu. Těším se do Uherského Hradiště i proto, že jsem zde před třemi lety zažila před projekcí filmu o Jiřím Suchém jedny z nejkrásnějších narozenin, k nimž jsem dostala jako dárek Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Doufám, že vás náš film nezklame,“ řekla režisérka Olga Sommerová. 

Ve světové premiéře festival letos uvede poslední film Jana Švankmajera Kunstkamera, ve kterém režisér otevírá dveře své kunstkomory na zámku Horní Staňkov a za doprovodu hudby Antonia Vivaldiho zve na procházku prostorem vlastní inspirace. Snímek uvede dvorní producent Jana Švankmajera Jaromír Kallista.

Režisérka Beata Parkanová a herec Martin Finger, čerstvě ocenění z festivalu v Karlových Varech, představí divákům v Uherském Hradišti dobové rodinné drama Slovo, režisér Šimon Holý uvede dva své filmy – v předpremiéře novinku A pak přišla láska…, a společně s herečkou Alenou Dolákovou i svoji prvotinu Zrcadla ve tmě. Režisér Jiří Havelka přiveze na Letní filmovou školu dokudrama Očitý svědek a v Respekt stanu bude diskutovat o vztahu filmu a divadla.

Pošesté na Letní filmové škole budou moci v rámci sekce LFŠ uvádí diváci zvolit film, který po festivalu vstoupí do širší distribuce. Letos budou o pozornost diváků bojovat další tři pozoruhodné tituly: dánská hořká komedie o bývalé královně krásy Miss Viborg, drama o rozvedené matce Na plný úvazek, oceněné na festivalu v Benátkách, a do třetice v Cannes i na Evropských filmových cenách bodující rakousko-německý film Velká svoboda, v níž Franz Rogowski exceluje v roli muže, jenž kvůli své homosexualitě přišel o svobodu pohybu, ne však o svobodu milovat. Vítězný snímek uvedeme do kin v lednu 2023.

Festival slavnostně uzavře světová premiéra očekávaného filmu Arvéd. Snímek o tom, kam až jsme schopni zajít, abychom dosáhli svého cíle, osobně uvede režisér a scenárista filmu Vojtěch Mašek. Arvéd vypráví příběh Jiřího Arvéda Smíchovského, hermetika, okultisty a vyznavače černé magie. 

.

Filmový program bude i letos rozdělen do tří hlavních bloků: Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Retrospektiva bude věnována španělskému géniovi Luisi Buñuelovi, další kapitolou Filmové čítanky bude Britská nová vlna, Sekce Neznámý vojín představí zásadní osobnost japonské kinematografie 80. a první poloviny 90. let Šindžiho Sómaie. Sekce Terra festivalis představí výběr filmů z Portugalska, pětileté výročí oslaví na Filmovce Východní přísliby, které letos odhalí nové talenty, zprostředkují válečnou realitu Ukrajiny (Klondike) i sociální nešvary v Srbsku (Hrdinové pracující třídy). Velká část sekce bude opět patřit polskému filmu, v programu je i již druhá autorská verze Svatby od Wojciecha Smarzowského (Volyň, Klér). Obsáhlou retrospektivu i komplexně pojatý odborný program věnuje Letní filmová škola Martinu Fričovi. 

Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů letos své ceny udělí Ondřeji Vetchému, Michaele Pavlátové, Semihu Kaplanoğluovi a in memoriam klubistovi Pavlu Tomeškovi.

Vyberte si svou akreditaci  a vydejte se s námi do Hradiště na cestu za historickým, současným a česko/slovenským filmem! ? Na Filmovce vás vyhlížíme 29.07.–04.08.2022.